رفتن به محتوای اصلی
09016089784 info@bqrsc.com
تاریخچه ی اقتصاد مهندسی

تاریخچه ی اقتصاد مهندسی

تعریف اقتصاد مهندسی

اقتصاد مهندسي  مجموعه اي از تكنيك هاي رياضي، براي ساده كردن مقايسه اقتصادي پروژه‌هاي صنعتي و يا به عبارت ساده تر، اقتصاد مهندسي ابزار تصميم‌گيري براي انتخاب اقتصادي ترين پروژه هاست.


به گزارش بانکی دات آی آر، نیاز به اقتصاد مهندسی از زمانی احساس شد که مهندسین به تجزیه و تحلیل اقتصادیِ تصمیمات مربوط به پروژه‌های مهندسی روی آوردند. اقتصاد مهندسی در حقیقت، قلب تپندهٔ فرایند تصمیم گیری است.

تصمیمات مورد بحث در اقتصاد مهندسی، دربردارندهٔ عناصری اساسی از قبیل جریان‌های نقدی پول، زمان و نرخ‌های بهره هستند. اقتصاد مهندسی کمک می‌کند تا با استفاده از روش‌های منطقی و ریاضیاتی، تصمیم گیری‌های بهتر و اقتصادی تری صورت گیرد.

در رشته‌های مهندسی اقتصاد مهندسی یک درس اختیاری است. در رشته مهندسی صنایع و در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بیشتر به اقتصاد مهندسی پرداخته می‌شود، اما در این رشته هم در سال‌های اخیر علم اقتصاد مهندسی افول کرده و در مقابل مباحث تحقیق در عملیات و مهندسی کیفیت که به شدت مقاله‌خیز و موضوع روزند، تبدیل به یک درس درجه ۲ یا ۳ شده است.


تاریخچه

در سال 1887 کتابي تحت عنوان نظريه اقتصادي محل راه آهن ها توسط آرتورم ولنيگتن به چاپ رسيد. او که يک مهندس ساختمان بود، مهندسين را تشويق به بررسيهاي اقتصادي پروژه‌هاي صنعتي نمود. در سال 1920 کتابي تحت عنوان مهندسي مالي بوسيله گلدمن و در سال 1923 کتاب ديگري به نام اقتصاد مهندسي منتشر شد. در کتابهاي فوق سعي شد تا به کمک مدلهاي رياضي، پروژه‌ها بصورت مدلهاي سرمايه‌گذاري فرموله شوند. گلدمن در کتاب خود از اينکه نويسندگان کتابهاي مهندسي، به شناخت هزينه‌هاي لازم جهت اجراي طرحهاي مهندسي و نهايتاً بررسيهاي اقتصادي توجه کافي نمي‌نمايند، اظهار تأسف مي‌کند. او بررسي اقتصادي طرحها را امري ضروري مي‌داند.

در سال 1930 کتابي تحت عنوان مباني اقتصاد مهندسي توسط پروفسور اوژن ال. گرانت به چاپ رسيد. كتاب او اولين كتابي بود كه پارامترهاي اقتصادي را شناسائي و تكنيك هاي كمي اقتصاد مهندسي را ارائه نمود. او از مقايسه اقتصادي بين چند طرح سخن گفت و اصول اقتصاد مهندسي را معرفي نمود. به همين دليل او را بنيانگذار علم اقتصاد مهندسي مي‌نامند.

امروزه اين علم وسعت كاملي يافته، كتابهاي متعددي در اين زمينه انتشار يافته، در تكنيك هاي قديمي بازنگري شده و تكنيك هاي جديد و پيشرفته اي خصوصاً در زمينه آناليز حساسيت، مخاطره (شرايط عدم اطمينان يا ريسك) و تورم ارائه شده است.

جهت سفارش پروژه یا مشاوره  طرح توجیهی کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا